Nutri-tabulka

Vitaminy
 Funkce / benefity pro zdraví 
A
Působí jako prevence vzniku některých nádorových onemocnění, přispívá ke správné funkci zraku a imunitního systému, a podílí se rovněž na správném růstu tkání.
D Reguluje množství vápníku a fosforu v těle, které jsou nezbytné pro udržení zdravých kostí, zubů a svalů.
E Pomáhá zachovávat zdravou pokožku a zrak. Posiluje přirozenou obranyschopnost těla proti infekcím a dalším onemocněním.
K

Nezbytný pro správnou srážlivost krve a hojení ran. Působí proti inzulinové rezistenci a příznivě ovlivňuje také činnost srdce, mozkové funkce a zdraví kostí.

B6 (pyridoxin)

Přispívá ke správné funkci naší nervové soustavy, psychiky a imunity organismu. Rovněž reguluje hormonální aktivitu a snižuje míru vyčerpání a únavy. Podílí se na tvorbě červených krvinek a metabolismu bílkovin. 

B12 Má podobné vlastnosti jako vitamin B6. Navíc se však podílí na procesu dělení buněk a přispívá ke správné činnosti energetického metabolismu. 
B1 (thiamin) Významně ovlivňuje proces energetické přeměny v buňkách a zajišťuje tak bezproblémovou funkci nervového systému a srdce.
B2 (riboflavin) Stejně jako ostatní vitaminy ze skupiny B-komplexu přispívá ke správnému energetickému metabolismu a normální funkci nervového systému. Navíc působí jako antioxidant a udržuje zdravý stav našich červených krvinek, očí a kůže.
B3 (niacin) Svými vlastnostmi se rovná předešlým vitamínům B-komplexu. Nedostatek niacinu se může projevovat např. v poruchách trávení, nechutenství, migrenách a bolestech hlavy nebo výrazné únavě spojené až s depresivními stavy. 
B9 (folát) Spolu s B12 jsou tyto vitaminy klíčové pro vznik červených krvinek (=krvetvorbu). Dále je nezbytný pro tvorbu nukleových kyselin (tedy nositelů  genetických informací) a rovněž při buněčném dělení. To také úzce souvisí s klíčovou rolí B9 v růstu a vývoji plodu. 
Mastné kyseliny

 

Omega-3
Omega-3 všeobecně přispívají ke správné funkci srdce. Mohou pomoci zvládat nebo dokonce předcházet depresi, Parkinsonově chorobě a psychóze u rizikových osob. Konzumace omega-3 může zamezit tukovatění jater a účinně bojují proti zánětům, vyskytujících se v rámci některých chronických onemocnění.
Kyselina eikosapentaenová (EPA) EPA zajišťuje produkci chemikálií nazývaných eikosanoidy, které pomáhají snižovat chronické záněty v těle. EPA může také pomoci snižovat příznaky deprese.
kyselina dokosahexaenová (DHA) 
DHA tvoří asi 8 % hmotnosti mozku a přispívá k jeho rozvoji a správnému fungování.
kyselina alfa-linolenová (ALA)
ALA prospívá naší kardiovaskulární soustavě, obranyschopnosti těla a také nervovému systému.
Omega-6 GLA (kyselina gama-linolenová) a DGLA (dihomo-gama-linolenová) mohou přinést značné zdravotní přínosy v oblasti léčby různých druhů onemocnění jako např.: zmírnění bolesti nervů, příznaků diabetu, ekzému, artritidy anebo při vysokém krevním tlaku.
konjugované kyseliny linolové (CLA) Studie provedené s touto kyselinou prokázaly úbytek tukové tkáně (triglyceridů) jako přímou reakci na její pravidelný příjem ve stravě. 
Omega-9 Typickým zástupcem omega-9 mastných kyselin je kyselina olejová. Dle provedených studií, pravidelná konzumace omega-9 zapříčinila zlepšení citlivosti na inzulin (účinná prevence proti inzulinové rezistenci) a rovněž významně snížila množství chronických zánětů v těle.
Antioxidanty (všeobecně) Antioxidanty pomáhají neutralizovat reaktivní formy kyslíku (ROS) v těle, které se mohou hromadit v buňkách a způsobit tak jejich trvalé poškození. Toto poškození pak dále může přispívat ke škodlivým stavům jako je předčasné stárnutí, cukrovka 2. typu a srdeční choroby.
Polyfenoly Jsou známé pro své výjimečné antioxidační a protizánětlivé účinky. Působí také proti neuropatické bolesti. Nejčastěji se vyskytují ve slupkách bobulovitých ovocných plodů, v brokolici a v kurkumě. 
Solasodine rhamnosyl glykosidy
Sloučeniny SRG budují trvalou imunitu proti rakovině (popř. její recidivě) a významně napomáhají také při její léčbě. Účinně atakují pouze nemocné rakovinové buňky. Nadstandardní výsledky mají také v oblasti léčby dermatologických vad. 
Karotenoidy Karotenoidy jsou pigmenty v rostlinách, řasách a fotosyntetických bakteriích. Na člověka působí jako antioxidant a některé druhy se v těle dále přeměňují na vitamin A. Rozpustné, a tedy i nejlépe vstřebatelné, jsou v tucích.
1) Xantofyly Jsou první skupinou karotenoidů. Obsahují kyslík ve svém uhlovodíkovém řetězci.
Xantofylové karotenoidy chrání před dopady přebytku slunečního záření. Nejvíce jsou spojovány se zdravím našich očí.
Lutein Lutein, stejně jako zeaxanthin, je klíčový pro zdraví našeho zrakového ústrojí, především sítnici. Lutein rovněž působí jako prevence proti ateroskleróze a inhibuje přebytečné množství LDL cholesterolu.
Zeaxanthin
Jedná se o izomer luteinu, tudíž mají téměř identické vlastnosti. Působí jako antioxidant a jeho nejdůležitější rolí v našem těle je prevence degenerace naší sítnice. Rovněž působí jako filtr proti škodlivému modrému záření. 
Beta-kryptoxanthin
Stejně jako ostatní látky ze skupiny karotenů patří mezi provitaminy A a účinné antioxidanty. Můžou zmírňovat rozvoj revmatidní artritidy a také přispívají ke správnému fungování plic.
2) Karoteny  Karoteny neobsahují kyslík a jsou spojeny převážně s oranžovým pigmentem. Karotenové karotenoidy hrají mj. významnou roli v podpoře růstu rostlin.
Alfa-karoten Je provitaminem A a všeobecně podporuje dlouhověkost. Spolu s lykopenem působí preventivně proti rakovině plic a také snižuje riziko diabetu, respiračních onemocnění a kardiovaskulárních chorob.
Beta-karoten Nejefektivnější v proměně vitaminu A v těle. Příznivě působí proti vzniku metabolického syndromu a chrání pleť před škodlivými vlivy slunečního záření. Má blahodárné účinky na naše plíce a ve své přírodní podobě může, především u kuřáků, snižovat zvýšené riziko vzniku rakoviny plic.
Lykopen Silný antioxidant působící jako prevence vzniku rakoviny plic, rakoviny prostaty a hlavně u mužů snižuje riziko infarktu. Blahodárný vliv má i na zdraví kostí a může rovněž působit preventivně proti vzniku osteoporózy.
Minerály
Železo 
Naše tělo používá železo k tvorbě hemoglobinu, proteinu v červených krvinkách, který přenáší kyslík z plic do všech částí těla, a myoglobinu, proteinu, který dodává kyslík do svalů. Tělo také potřebuje železo k tvorbě některých hormonů.
Zinek
Zinek napomáhá ke správnému fungování našeho imunitnímu systému a metabolismu. Je také důležitý pro hojení ran a normální funkci smyslových orgánů pro chuť a čich.
Síra
Síra je nutná ke tvorbě a opravě naší DNA. Rovněž chrání buňky před poškozením, které pak může vést k vážným onemocněním jako je rakovina. Síra také pomáhá tělu metabolizovat potravu a přispívá ke zdraví kůže, šlach a vazů. 
Sodík
Sodík slouží k regulaci hladiny tekutin v těle, pomáhá k uvolňování svalových křečí a eliminuje množství oxidu uhličitého v těle. Může dlouhodobě zlepšovat mozkové funkce. Důležitý je také k udržení acidobazické rovnováhy a ke správnému vstřebávání glukózy.
Vápník 
Lidské tělo potřebuje vápník pro rozvoj a udržení silných kostí. Vápník je rovněž zapotřebí ke správnému fungování srdce, svalů a nervů. Dle studií může vápník ve spojení s vitaminem D působit jako prevence před rakovinou, cukrovkou a vysokým krevním tlakem.
Fosfor 
Fosfor pomáhá k udržování silných kostí a zubů. Je nezbytný také pro správnou kontrakci svalů a jejich regeneraci po cvičení. Podílí se na filtraci a odstraňování odpadních látek z ledvin, stejně jako na tvorbě DNA a RNA v lidském těle. Napomáhá také v řízení spotřeby a ukládání energie v těle.
Měď
Spolu se železem umožňuje tělu tvořit červené krvinky. Pomáhá udržovat zdravé kosti, cévy a nervy. Přispívá k normální funkci imunitního systému a také ke vstřebávání železa. Dostatečné zastoupení mědi ve stravě může také pomoci předcházet kardiovaskulárním onemocněním a osteoporóze.
Draslík
Draslík je esenciální minerál a elektrolyt, který se podílí na srdeční funkci, svalové kontrakci a rovnováze vody v těle. Jeho zvýšený příjem může pomoci ve snižování vysokého krevního tlaku, přecitlivosti na sůl a při riziku mrtvice. Navíc může působit preventivně před osteoporózou a ledvinovými kameny.
Jód
Nejdůležitější úlohou jódu je zajistit správnou funkci štítné žlázy. Pomáhá regulovat produkci hormonů štítné žlázy tyroxinu (T4) a trijodtyroninu (T3). Dostatek jódu je nezbytný pro prevenci nízké produkce hormonů štítné žlázy a hypotyreózy.
Mangan
Mangan pomáhá tělu vytvářet pojivovou tkáň, kosti, srážecí faktory (=nezbytné při srážení krve) a pohlavní hormony. Hraje také důležitou roli v metabolismu tuků a sacharidů, vstřebávání vápníku a regulaci cukru v krvi. Mangan je také nezbytný pro normální funkci mozku a nervů.
Selen
Selen působí jako silný antioxidant, a dokonce může snížit riziko některých druhů rakoviny. Působí jako prevence před srdečními chorobami a předchází úpadku kognitivních schopností.
Je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy a posiluje imunitní systém. Může pomoci snižovat příznaky astmatu.