Vše, co potřebujete vědět o konjaku

Konjak

Konjak, jiným názvem glukomannan, je rostlina pocházející z Asie, kde se využívá v tradiční čínské medicíně a jako všestranný doplněk k jídlu. V západním světě je znám svými blahodárnými účinky při snižování špatného LDL cholesterolu, jako pomoc při zácpě a je rovněž známý pro svou přirozenou schopnost snižovat množství cukru v krvi. Konjak je stejně tak prospěšný svým přirozeně vysokým obsahem vlákniny i jako podpora při hubnutí.

Konjak a zdraví

Konjak se stává stále více populární díky svým nesčetným příznivým účinkům na naše zdraví. Jedním z jeho klíčových blahodárných účinků je pomoc při snižování špatného cholesterolu v krvi (tzv. LDL cholesterol a triglyceridy). Díky tomuto významnému objevu bývá doporučován jako podpůrný doplněk při prevenci rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Tato rostlina rovněž napomáhá ve snižování tělesné hmotnosti a hladině cukru v krvi. Díky těmto objevům tak může konjak významně pomoci při léčbě lidí trpícími diabetem nebo vysokým cholesterolem. 

Konjak se rovněž pokládá za účinný doplněk stravy při hubnutí. Po konzumaci výrobků z konjaku se totiž dostaví pocit dlouhodobého zasycení a při dodržování zásad vyváženého a pravidelného stravování nám pak dlouhodobě pomáhá regulovat pocity hladu či "chuti". Tímto způsobem se mnohonásobně zmenšují šance na záchvatovité přejídání, noční výpravy do lednice nebo přejídání se „z nudy“. Konjak v žaludku nabývá mnohonásobně na svém objemu, tudíž i při konzumaci menších porcí této potraviny se dostavuje pocit úplného zasycení. Podle studie podporované Národním vědeckým výborem v Tchaj-pej, přidání doplňku glukomananové vlákniny k vyvážené stravě o celkovém energetickém příjmu 1200 kcal způsobilo významně vyšší úbytek hmotnosti než dieta založená na 1200 kalorií s použitím placeba.

Konjak také velmi účinně pomáhá předcházet zácpě a zvyšovat diverzitu střevní mikrobioty. Studie z roku 2008 ukázala, že přidáním glukomananu do stravy s nízkým obsahem vlákniny mnohonásobně zvýšilo množství mikrobiální kultury ve stolici. Stejně tak se zvýšila funkce pohybu střev, a to až o 30%.
Díky kombinaci svých přirozených vlastností v podobě vysokého množství vlákniny a schopnosti vytvářet ochranný povlak na povrchu střev, konjak pomáhá předcházet vzniku hemeroidů a tzv. divertikulárním onemocněním tračníku.

Podle jiné studie z roku 2013 může konjak rovněž pomoci při snižování výskytu akné a celkově zlepšovat zdraví naší pokožky. Konjak mj. pomáhá předcházet vzniku alergických reakcí, obzvlášť u citlivého typu pokožky. Glukomannan se osvědčil v posilování schopnosti naší pokožky v hojení ran a jeho účinky působí blahodárně i na lidi trpící chronickým ekzémem.

Co tedy KGM pro naše zdraví může udělat?

  • Dlouhodobě pomáhá ve snižování hmotnosti 
  • Má blahodárné účinky na zdravou střevní mikroflóru a celkově podporuje správnou funkci našich střev 
  • Působí preventivně v boji proti kardiovaskulárním onemocněním 
  • Prokazatelně snižuje hladinu cukru v krvi a tím se stává účinným pomocníkem v podpůrné terapii lidí s cukrovkou
  • Dlouhodobě pomáhá pokožce při nadměrném výskytu akné a v podpoře hojení drobných ran
  • Má podpůrné účinky v léčbě ekzému 
  • Preventivně chrání také před vznikem hemeroidů a zánětlivých onemocnění tlustého střeva (tzv. divertikulóza)

Zanechat komentář

Prosím, berte na vědomí, že všechny komentáře musí být před zveřejněním schváleny.